Zapewne mamy w domach jakieś platerowane cacka, stalowe sztućce i srebrne bibeloty i mamy kłopot z doprowadzeniem ich do odpowiedniego wyglądu. Oto kilka rad, co i jak należy czyścić, aby przedmioty te odzyskały swój pierwotny blask.
Platerowane przedmioty, które straciły swój połysk i poszarzały dobrze jest po prostu wykąpać. Należy zagotować wodę w dużym garnku, dodać do niej płatki mydlane, dokładnie wymieszać i zagotować. Lekko przestudzić i do takiego roztworu dodać 2 łyżki amoniaku, a następnie zanurzyć w nim przedmioty do wyczyszczenia i umyć je. Po umyciu opłukać pod bieżącą zimną wodą i wypolerować miękką ścierką.
Aby wyczyścić przedmioty ze srebra jest kilka sposobów: możne je czyścić specjalną ściereczką do czyszczenia srebra, można zanurzyć je w zimnym zsiadłym mleku na jakieś pół godziny a następnie dokładnie wypłukać pod bieżącą zimną wodą i dokładnie wytrzeć do sucha; można także czyścić srebra przy pomocy pasty i szczoteczki do zębów, a przechowywane z kawałkiem węgla drzewnego nie ściemnieją.