Ryzyko działalności deweloperskiej
Okres boomu na rynku mieszkaniowym minął. W tej chwili firmy deweloperskie prowadzą analizy rynku, które mają im pomóc w podjęciu decyzji odnośnie wyboru najlepszych lokalizacji dla przyszłych inwestycji.
Rozpoczynając inwestycję mieszkaniową firma deweloperska musi wziąć pod uwagę ryzyko operacyjne, rynkowe oraz finansowe. Każde z nich może mieć znaczny wpływ na powodzenie realizacji projektu.
Ryzyko operacyjne nie zależy od warunków panujących na rynku. Obejmuje ono dobry wybór działki pod budowę, zatrudnienie doświadczonego architekta i podwykonawców itd. Deweloperzy muszą wziąć pod uwagę, że przez rozpoczęciem inwestycji konieczne jest uzyskanie szeregu pozwoleń i opinii wydawanych w formie decyzji administracyjnych. Może to zająć całkiem sporo czasu.
Istotne jest także ryzyko rynkowe. Inwestycje realizowane są często przez dłuższy okres czasu, podczas którego warunki panujące na rynku ulegają zmianom. Przekłada się to na wahania cen mieszkań oraz na ich popyt.
Trzeba także pamiętać o ryzyku marketingowym. Potencjalnym kupcom może nie przypaść do gustu lokalizacja inwestycji i jej standard.