Decydując się na trzymanie w domu kota lub psa trzeba się paru rzeczy dowiedzieć o tym, na czym polega pielęgnacja domowych pupilów. Domowe zwierzęta należy na przykład zaszczepić. Pierwsze szczepienie powinno mieć miejsce w szóstym- siódmym tygodniu życia, gdy zwierzątko zostało już odstawione od matki, gdyż większość szczepionek niszczy naturalną odporność zwierzaka, którą miał przekazaną z mlekiem matki. Przed zaszczepieniem należy zwierzaka odrobaczyć (najlepiej na tydzień przed zaszczepieniem).
W naszym kraju jedynie szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe (trzeba to robić, co roku począwszy od piątego miesiąca życia), ale dobrze jest psa zaszczepić także przeciwko nosówce i wirusowemu zapaleniu wątroby (bardzo wygodna jest szczepionka skojarzona, która uchroni zwierzaka przed stresem i za jednym zabiegiem psiak będzie chroniony przed kilkoma chorobami).
Natomiast kociaka należy zaszczepić przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii (szczepienie przeciwko wściekliźnie ? raz na dwa lata- nie jest obowiązkowe jak w przypadku psa), a jeśli kot wychodzi z mieszkania dobrze jest także zaszczepić go przeciwko białaczce.