W XXI wieku ogrodnictwo przybrało oblicze, którego jeszcze nigdy nie miało. Zaczęto stosować wiele niestandardowych rozwiązań, które nigdy wcześniej nie miały nawet prawa bytu w dziedzinie jaką jest ogrodnictwo.

Wiele niespotykanych dotąd materiałów znalazło swoje zastosowanie w ogrodnictwie. Jednym z takich właśnie materiałów stały się różnego rodzaju kamienie, które zaczęły pełnić rolę ozdoby. Kamienie ozdobne zaczęły przyciągać uwagę pasjonatów ogrodnictwa swoim niezwykle naturalnym wyglądem, co pozwala na niesamowicie wiele wariacji kompozycyjnych w ogrodzie z ich użyciem. Kamienie ozdobne są niesamowicie dobrym tłem dla roślin, które rosnąc wokół kamieni ozdobnych wyglądają niesamowicie ładnie. Zdaniem ogrodników, jak i samych pasjonatów ogrodnictwa, wszystkie elementy architektury ogrodowej prezentują się wspaniale na tle kamieni ozdobnych.
Kamienie ozdobne są w XXI wieku ostatnim krzykiem mody w ogrodnictwie. Każdy szanujący się pasjonat tej dziedziny powinien zaopatrzyć swój ogród w takie kamienie.