Pojęcie nieruchomości jest wszystkim dobrze znane. Często jednak uogólniamy je, co prowadzi do wielu nieporozumień. Spróbujmy się zastanowić, czym tak naprawdę nieruchomości są…

Oczywiście na pierwszy rzut oka, nieruchomość to grunta. Jest to wprawdzie zgodne z rzeczywistością ale… niezupełnie do końca. Otóż nieruchomościami mogą być również budynki, czyli inaczej mówiąc domy, lokale itd.

Co ciekawe, gdybyśmy spojrzeli jeszcze kilkaset lat wstecz, nieruchomością byłoby również piętro w danym np. bloku. Dlaczego? Ponieważ to właśnie Kodeks Napoleona wprowadzał pojęcie nieruchomości piętrowej, w którym każde piętro ma osobnego właściciela. Poniekąd, podobny przepis obowiązuje również i dziś – przecież wykupując konkretne mieszkania stajemy się ich właścicielami, nawet wtedy gdy znajdują się one w obrębie jednej wspólnoty mieszkaniowej.

Podsumowując, pojęcie nieruchomości jest bardzo szerokie i trudno zawęzić je wyłącznie do samych gruntów jak też budynków na nich stojących. Jak widać, prawo jest tu oczywiste.

1 KOMENTARZ

  1. Strasznie dużo blogów o tej tematyce powstało ostatnio w internecie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.