Przed współczesnym budownictwem stoi wiele wyzwań i musi się ono mierzyć z wieloma problemami. Obecny rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. Jest to korzystne dla kupujących nieruchomości, ale nie dla tych którzy je budują i sprzedają.

Jedną z ciekawych i problematycznych kwestii we współczesnym budownictwie jest zabudowa balkonów. Prawie wszyscy nabywcy mieszkań na piętrach chcą aby mieszkanie posiadało balkon. Tyle, że niemal każdemu z klientów zależy na innych korzyściach wynikających z posiadania balkonu. Jedni wolą balkony przeszklone, inni otwarte.
Jeden chce hodować na balkonie roślinność, inny mieć możliwość opalania się tam, czytania, lub palenia papierosów, jeszcze inny chce na balkonie ustawić suszarkę aby suszyć pranie na świeżym powietrzu.
Dlatego największym powodzeniem wśród nabywców cieszą się zazwyczaj te jak największe balkony- im bardziej rozległe i przestronne, tym lepiej.
Oczywiście, zabudowa balkonów zależy przede wszystkim od właścicieli mieszkań… ale nie tylko! Zabudowa balkonów podlega także przepisom dotyczącym architektury miejskiej. Balkon jednej osoby, nie może być problemem dla innych zamieszkujących w pobliżu osób. Każdy balkon musi też spełniać standardy bezpieczeństwa. Dlatego zabudowa balkonów absolutnie nie może ich przeciążać, gdyż groziłoby to zawaleniem.